دسته‌بندی نشده

محافظ برق یا استابلایزر؟

 مسئله این است!

محافظ قطع برق

محافظ برق ابزاری است که از لوازم برقی در مقابل نوسانات برق شهری محافظت می‌کند. محافظ ولتاژ برق یک وسیله ساده است که در صورت افزایش یا کاهش ناگهانی ولتاژ برق شهری، برق لوازم برقی متصل به خود را قطع کرده و از این طریق از آن‌ها در مقابل نوسانات محافظت می‌کند. از طرف دیگر استابلایزر (stabilizer) یا تثبیت‌کننده ولتاژ دستگاهی است که در جهت تنظیم و تثبیت ولتاژ برق شهری استفاده می‌شود، این دستگاه با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا (Servo.  SYS) می‌تواند هرگونه افت ولتاژ، اختلال و نوسان را به سرعت تشخیص داده و به طور خودکار رفع کند.

تفاوت‌های عمده میان محافظ برق و استابلایزر

یکی از فرق‌های اساسی میان محافظ برق و استابلایزر، تکنولوژی استفاده شده در آن‌هاست؛ در حالی که استابلایزر از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده می‌کند، محافظ برق دارای یک تکنولوژی اولیه و ابتدایی است. در تولید یک محافظ برق بردهای الکترونیکی ساده یا مدارهای تاخیر با قابلیت اتصال مجدد بر طبق زمان معین به کار برده می‌شوند که در صورت لزوم بر طبق برنامه‌ریزی خود جریان برق را قطع و وصل می‌کنند. ولی استابلایزرها  سیستم‌های تثبیت‌کننده ولتاژ برق پیچیده و پیشرفته‌ای هستند که با استفاده از طراحی و برنامه‌ریزی تخصصی خود، بدون قطع و وصل کردن برق، تغییرات ولتاژ را کنترل کرده و نهایتا مقدار ولتاژ مناسب لوازم برقی را به آن‌ها می‌رسانند.

یک استابلایزر همه‌کاره

فرق دیگر میان محافظ برق و استابلایزر این است که  با استفاده از یک استابلایزر لوازم برقی شما همیشه روشن هستند و بر خلاف زمانی که از محافظ برق استفاده می‌کنید، دائم در حال روشن و خاموش شدن نیست. از طرفی دیگر استابلایزرها با دارا بودن توان بالاتر به شما اطمینان می‌دهند که وسایل برقیتان همواره ولتاژ استاندارد و مناسب خود را می‌گیرند و از این طریق از سوختن یا نیم‌سوز شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنند، سوختن یک وسیله برقی بر اثر نوسانات شدید و ناگهانی به وجود می‌آید در حالی که علت نیم‌سوز شدن آن تغییرات ولتاژ جزئی و مداوم است. در نتیجه این خدمات راندمان و طول عمر مفید دستگاه‌های برقی شما افزایش پیدا خواهد کرد و مجبور به تعمیر یا تعویض چندباره آن‌ها نخواهید شد.

مزایای استبلایزر نسبت به محافظ برق

 1. حفاظت از سیمکشی‌های داخلی لوازم برقی در مقابل نوسانات برق شهری.
 2. کاهش هزینه قبض برق تا 25 درصد مخصوصا در مناطقی که دارای ولتاژ برق ضعیف‌تری هستند.
 3. جلوگیری از بروز مشکل در مواقع اتصالی در خروجی یا مدارات داخلی سیستم (اتصال کوتاه) به صورت قطع خروجی از طریق میکروکنترلر و به طور خودکار.
 4. افزایش طول عمر و بازدهی دستگاه‌های برقی به صورت چشمگیر.
 5. افزایش راندمان لوازم برقی از طریق تثبیت ولتاژ تغذیه و کاهش انرژی الکتریکی موجود در مدار که می تواند به گرما تبدیل شده و تلف شود.
 6. جلوگیری از آتش‌سوزی وسایل برقی از طریق تنظیم ولتاژ برق و حفاظت از دستگاه در برابر سوختن و نیم‌سوز شدن.
 7. کاهش هزینه‌های تعمیر و تعویض لوازم برقی و قطعات آن‌ها، مانند: کمپرسور، موتور و…
 8. کاهش فشاور وارده بر وسایل برقی از طریق نویزگیری برق پرنوسان و تبدیل آن به جریان یکنواخت برق.
 9. امکان استفاده از استابلایزر در محیط‌های صعنتی و ابعاد بزرگ مانند کارخانه‌ها.

انواع استابلایزر

استابلایزرها را می‌توان بر اساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی کرد، یکی از این معیارها کاربرد آن‌هاست. استابلایزرها از نظر کاربرد بر دو نوع استابلایزر خانگی و استابلایزر صنعتی هستند. روشی دیگر که می‌توان استابلایزرها را بر اساس آن دسته‌بندی کرد، تعداد فاز است. استابلایزرهای خانگی و صنعتی به طور کلی به دو دسته تک‌فاز و سه‌فاز تقسیم می‌شوند. از یک منظر دیگر می‌توان استابلایزرها را بر اساس مکان مورد استفاده به انواع متفاوت دسته‌بندی کرد، مثل: استابلایزرهای مورد استفاده در بیمارستان‌ها، کارخانجات، کارگاه‌ها، واحدهای تولیدی و…

ضرورت استفاده از استابلایزر

نوسانات و نویزهای جریان برق شهری از عمده‌ترین دلایل خرابی لوازم برقی است. استابلایزر با محافظت از دستگاه‌های برقی در مقابل این عوامل دردسرساز از جهات بسیاری مفید واقع می‌شود، به طور مثال: خرابی ناشی از نوسان برق موردی است که در اکثر مواقع تحت پوشش گارانتی محصول قرار نمی‌گیرد و استابلایزر با کاهش امکان خرابی محصولات از بسیاری از هزینه‌های خارج از پوشش گارانتی جلوگیری می‌کند. در حقیقت شما با تهیه استابلایزر به جای هزینه گزاف درمان، هزینه ناچیز پیشگیری را پرداخت می‌کنید. در پایان این سطور لازم است اشاره کنیم که با تهیه استابلایزر باکیفیت‌تر و احتمالا گران‌تر اگرچه که هزینه بیشتری پرداخت می‌کنید ولی در نهایت برای سلامت محصولات برقی خود تضمین بیشتری دارید.

انتخاب استابلایزر مناسب

استابلایزرها انواع گوناگونی دارند که هر یک از آن‌ها بنا بر نیازهای خاص و مختلف مصرف‌کننده ساخته شده‌اند، شما نیز می‌توانید با در نظر گرفتن معیارهای مورد نظر خود استابلایزری را انتخاب کنید که به بهترین نحو ممکن نیازهای شما را پاسخ بگوید. در انتخاب استابلایزر مناسب فاکتورهای زیادی دخیل هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. موقعیت محیط مورد استفاده استابلایزر
 2. نوع وسیله برقی مورد نظر
 3. تعداد لوازم برقی متصل به تثبیت‌کننده ولتاژ
 4. توجه به ایمنی کافی استابلایزر
 5. کیفیت مناسب تثبیت‌کننده ولتاژ
 6. قدرت متناسب استابلایزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *